Italiyaning “Ship2Shore” jurnalning maxsus 42-sonini to‘lig‘icha O‘zbekiston va ISFT institutiga bag‘ishlandi.
MARKAZIY OSIYODA YANGI AKADEMIK KO‘PRIK: ISFT VA YEVROPA MULOQOTI
Toshkent shahri bag‘rida joylashgan International School of Finance, Technology and Science (ISFT) instituti so‘nggi yillarda nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo ilm makonida yangicha qiyofa kasb etmoqda. 2025-yil 27-fevral kuni ISFT instituti “Ijtimoiy-gumanitar va tabiiy fanlardagi an’anaviy va zamonaviy yondashuvlar dialektikasi” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazib, global ilmiy muloqotlar maydonida o‘z bayrog‘ini baland ko‘tardi.
Italiyaning mashhur “Ship2Shore” axborot agentligi direktori Angelo Scorza mazkur anjumanda faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. O‘zbekistonni ilk bor ziyorat qilgan mehmonimiz qalbida ISFT instituti samimiyliligi, talabalar ilmiy intilishi va jamoadagi innovatsion ruh chuqur taassurot qoldirdi. O‘z nutqida Jenova shahri va uning Italiya dengizchiligi, tijorat va moliya tarixidagi roli haqida hikoya qilgan Scorza tarixiy dalillar orqali Toshkentda yuzaga kelayotgan yangi ilm-fan o‘chog‘i — ISFT instituti bilan intellektual parallellar chizdi.
Italiyalik jurnalist ISFT institutini “ilmiy-tadqiqot va akademik yondashuvlarda zamonaviy Yevropa madaniyati bilan raqobatlasha oladigan maskan” deb ta’rifladi. U institutda faoliyat yuritayotgan yosh olimlarning ishtiyoqi, til bilimi, xalqaro hamkorliklarga ochiqligi hamda ta’lim texnologiyalaridagi ilg‘or yondashuvlarni alohida e’tirof etdi. Ayniqsa, ISFT instituti rahbariyatining ilmiy tashabbuslari alohida diqqatga sazovor bo‘ldi.
Angelo Scorza “Ship2Shore” jurnalining maxsus 42-sonini O‘zbekiston va ISFT institutiga bag‘ishladi. Unda, jumladan, shunday deyilgan:
“Kecha tongda Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘nganimda qor yog‘ayotgan edi, bu kabi ob-havoga ko‘nikmagan bo‘lsak-da, bizni juda iliqlik bilan kutib olishdi.”
Italiyalik mehmon ISFT institutining ilm-fan, madaniyat va xalqaro hamkorlikdagi roli haqida to‘xtalar ekan, uni O‘zbekistonning yangi intellektual “portali” deb atadi. Uning nazarida bu maskan — Sharq bilan G‘arb o‘rtasidagi zamonaviy ilmiy aloqalar ko‘prigi bo‘lib bormoqda.
Shunday qilib, ISFT instituti bugun nafaqat milliy ta’lim tizimi uchun, balki butun Yevrosiyo ilmiy makoni uchun ham qadri baland bo‘lgan zamonaviy bilimlar va xalqaro aloqalar maskaniga aylanmoqda.

НОВЫЙ АКАДЕМИЧЕСКИЙ МОСТ В ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ: СВЯЗЬ ISFT И ЕВРОПЫ
Институт Международная школа финансов, технологий и науки (ISFT), расположенный в самом сердце Ташкента, в последние годы приобретает новый облик не только в Узбекистане, но и во всем академическом ландшафте Центральной Азии. 27 февраля 2025 года Институт ИСФТ провел международную конференцию на тему «Диалектика традиционных и современных подходов в социальных, гуманитарных и естественных науках», высоко подняв свой флаг на арене мирового научного диалога.
В качестве почетного гостя конференцию посетил Анджело Скорца, директор известного итальянского информационного агентства Ship2Shore. Наш гость, впервые посетивший Узбекистан, был глубоко впечатлен искренностью Института ISFT, научными устремлениями студентов и новаторским духом команды. В своей речи Скорца, рассказавший о городе Генуя и его роли в истории итальянского мореплавания, торговли и финансов, провел интеллектуальные параллели посредством исторических свидетельств с Институтом ISFT — новым очагом науки, зарождающимся в Ташкенте.
Итальянский журналист охарактеризовал институт ISFT как «место, которое может конкурировать с современной европейской культурой с точки зрения исследований и академических подходов». Он особенно отметил энтузиазм, знание языков, открытость к международному сотрудничеству и передовые подходы в образовательных технологиях молодых ученых, работающих в институте. В частности, особое внимание было уделено научным инициативам руководства Института ИСФТ.
Специальный 42-й выпуск журнала Ship2Shore Анджело Скорца посвятил Узбекистану и Институту ISFT. В нем, среди прочего, говорится:
«Когда вчера утром я приземлился в международном аэропорту Ташкента, шел снег, и хотя мы не привыкли к такой погоде, нас встретили очень тепло».
Итальянский гость, говоря о роли Института ИСФТ в науке, культуре и международном сотрудничестве, назвал его новым интеллектуальным «порталом» Узбекистана. По его мнению, это место становится мостом для современной научной коммуникации между Востоком и Западом.
Таким образом, Институт ИСФТ сегодня становится центром современных знаний и международных связей, что имеет большое значение не только для отечественной системы образования, но и для всего евразийского научного пространства.