Italiyaning “Ship2Shore” jurnalning maxsus 42-sonini to‘lig‘icha O‘zbekiston va ISFT institutiga bag‘ishlandi.
MARKAZIY OSIYODA YANGI AKADEMIK KO‘PRIK: ISFT VA YEVROPA MULOQOTI
Toshkent shahri bag‘rida joylashgan International School of Finance, Technology and Science (ISFT) instituti so‘nggi yillarda nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo ilm makonida yangicha qiyofa kasb etmoqda. 2025-yil 27-fevral kuni ISFT instituti “Ijtimoiy-gumanitar va tabiiy fanlardagi an’anaviy va zamonaviy yondashuvlar dialektikasi” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazib, global ilmiy muloqotlar maydonida o‘z bayrog‘ini baland ko‘tardi.
Italiyaning mashhur “Ship2Shore” axborot agentligi direktori Angelo Scorza mazkur anjumanda faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. O‘zbekistonni ilk bor ziyorat qilgan mehmonimiz qalbida ISFT instituti samimiyliligi, talabalar ilmiy intilishi va jamoadagi innovatsion ruh chuqur taassurot qoldirdi. O‘z nutqida Jenova shahri va uning Italiya dengizchiligi, tijorat va moliya tarixidagi roli haqida hikoya qilgan Scorza tarixiy dalillar orqali Toshkentda yuzaga kelayotgan yangi ilm-fan o‘chog‘i — ISFT instituti bilan intellektual parallellar chizdi.
Italiyalik jurnalist ISFT institutini “ilmiy-tadqiqot va akademik yondashuvlarda zamonaviy Yevropa madaniyati bilan raqobatlasha oladigan maskan” deb ta’rifladi. U institutda faoliyat yuritayotgan yosh olimlarning ishtiyoqi, til bilimi, xalqaro hamkorliklarga ochiqligi hamda ta’lim texnologiyalaridagi ilg‘or yondashuvlarni alohida e’tirof etdi. Ayniqsa, ISFT instituti rahbariyatining ilmiy tashabbuslari alohida diqqatga sazovor bo‘ldi.
Angelo Scorza “Ship2Shore” jurnalining maxsus 42-sonini O‘zbekiston va ISFT institutiga bag‘ishladi. Unda, jumladan, shunday deyilgan:
“Kecha tongda Toshkent xalqaro aeroportiga qo‘nganimda qor yog‘ayotgan edi, bu kabi ob-havoga ko‘nikmagan bo‘lsak-da, bizni juda iliqlik bilan kutib olishdi.”
Italiyalik mehmon ISFT institutining ilm-fan, madaniyat va xalqaro hamkorlikdagi roli haqida to‘xtalar ekan, uni O‘zbekistonning yangi intellektual “portali” deb atadi. Uning nazarida bu maskan — Sharq bilan G‘arb o‘rtasidagi zamonaviy ilmiy aloqalar ko‘prigi bo‘lib bormoqda.
Shunday qilib, ISFT instituti bugun nafaqat milliy ta’lim tizimi uchun, balki butun Yevrosiyo ilmiy makoni uchun ham qadri baland bo‘lgan zamonaviy bilimlar va xalqaro aloqalar maskaniga aylanmoqda.

A NEW ACADEMIC BRIDGE IN CENTRAL ASIA: ISFT AND EUROPE DIALOGUE
The International School of Finance, Technology and Science (ISFT) Institute, located in the heart of Tashkent, has been gaining a new face not only in Uzbekistan, but also in the entire Central Asian scientific community in recent years. On February 27, 2025, the ISFT Institute held an international conference on the topic “Dialectic of Traditional and Modern Approaches in the Social, Humanitarian and Natural Sciences”, raising its flag high in the arena of global scientific dialogue.
Angelo Scorza, director of the famous Italian news agency “Ship2Shore”, attended this conference as an honorary guest. Our guest, who visited Uzbekistan for the first time, was deeply impressed by the sincerity of the ISFT Institute, the scientific aspirations of the students, and the innovative spirit of the team. In his speech, Scorza, who spoke about the city of Genoa and its role in the history of Italian maritime, commercial and financial history, drew intellectual parallels with the new scientific center emerging in Tashkent - the ISFT Institute, using historical evidence.
The Italian journalist described the ISFT Institute as “a place that can compete with modern European culture in terms of scientific research and academic approaches.” He especially recognized the enthusiasm of young scientists working at the institute, their language skills, openness to international cooperation, and advanced approaches in educational technologies. In particular, the scientific initiatives of the ISFT Institute’s leadership were particularly noteworthy.
Angelo Scorza dedicated the special 42nd issue of the “Ship2Shore” magazine to Uzbekistan and the ISFT Institute. It says, among other things:
“Yesterday morning, when I landed at Tashkent International Airport, it was snowing, and although we were not used to this kind of weather, we were greeted very warmly.”
The Italian guest, speaking about the role of the ISFT Institute in science, culture and international cooperation, called it a new intellectual “portal” of Uzbekistan. In his opinion, this place is becoming a bridge for modern scientific relations between the East and the West.
Thus, the ISFT Institute is today becoming a center of modern knowledge and international relations, which is of great value not only for the national education system, but also for the entire Eurasian scientific space.