ISFT instituti tomonidan nashr etiladigan “ISFT” ilmiy-uslubiy jurnali rasmiy veb-sayti zamonaviy talablar asosida yangilandi hamda yangi dizayn va texnik imkoniyatlar bilan takomillashtirildi. Yangilangan platforma orqali foydalanuvchilar jurnal faoliyati, nashr etilgan sonlar hamda ilmiy maqolalar bilan yanada qulay tarzda tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Yangilangan sayt nafaqat yangi dizayn, balki qulay navigatsiya, soddalashtirilgan interfeys hamda ilmiy materiallarga tezkor kirish imkoniyati bilan ajralib turadi. Endilikda tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilar va yosh olimlar jurnalning ilmiy nashr faoliyati haqida batafsil ma’lumot olishlari mumkin.
Mazkur jurnal O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan berilgan №097320-sonli guvohnoma asosida faoliyat yuritadi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi Rayosatining qaroriga muvofiq falsafa, psixologiya, pedagogika va siyosiy fanlar bo‘yicha doktorlik dissertatsiyalarining asosiy ilmiy natijalarini chop etish tavsiya etilgan milliy ilmiy nashr hisoblanadi.

The official website of the “ISFT” Scientific and Methodological Journal, published by ISFT Institute, has been updated according to modern standards and enhanced with a new design and technical features. Through the updated platform, users can more conveniently explore the journal’s activities, published issues, and scientific articles.
The redesigned site stands out not only with its fresh look but also with user-friendly navigation, simplified interface, and quick access to scientific materials. Researchers, faculty, and young scientists can now obtain detailed information about the journal’s publishing activities.
The journal operates based on Certificate No. 097320 issued by the Agency for Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and is recognized as a national scientific publication, recommended by the Presidium of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan for publishing main scientific results of doctoral dissertations in philosophy, psychology, pedagogy, and political sciences.
The updated website offers users the following features:
• Quick access to current and archived journal issues;
• Viewing and downloading scientific articles under individual author names;
• Simplified article submission process for authors;
• Consolidation of news and information related to scientific activities on one platform.
Visit the website: ISFT Scientific and Methodological Journal
The editorial team of the ISFT Scientific and Methodological Journal invites the scientific community to use the updated website and publish the results of your research in this prestigious national journal.