2026-yil 13-aprel kuni ISFT institutida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Vazirlik huzuridagi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi hamda hamkor tashkilotlar tomonidan “Ilhom” mukofoti (https://lex.uz/docs/-4966474) tanlovi o‘tkaziladi.
“Ilhom” mukofoti shoirlar va yozuvchilarning hayoti hamda ijodini o‘rganish, ularning asarlarini tarjima qilish, ilmiy tadqiqotlar olib borish hamda kino va sahna asarlarini yaratish yo‘nalishlarida eng yuqori natijalarga erishgan yoshlarga beriladi.
Tanlov oliy ta’lim muassasalari miqyosida test sinovlari orqali o‘tkaziladigan dastlabki saralash bosqichi hamda respublika miqyosidagi asosiy (ilmiy-ijodiy natijalar va yutuqlar) bosqichlardan iborat.
Shoir va yozuvchilar hayoti hamda ijodi asosida kino yoki sahna asarlari yaratgan, adiblar hayoti va ijodi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib borgan yoshlarga rektor tavsiyanomasi asosida test sinovlarisiz ishtirok etish imkoniyati beriladi.
Tanlov g‘oliblari Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan maxsus diplom, statuetka hamda quyidagi miqdordagi pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:

13 апреля 2026 года в Институте ISFT Министерством высшего образования, науки и инноваций, Центром повышения социальной активности студентов и студентов при Министерстве и партнерскими организациями была присуждена премия “Ilhom” (https://lex.uz/docs/-4966474
Будет проведен конкурс.
Премия “Ilhom” присуждается молодым людям, достигшим самых высоких результатов в области изучения жизни и творчества поэтов и писателей, перевода их произведений, проведения научных исследований и создания кино - и сценических произведений.
Конкурс состоит из предварительного квалификационного этапа, который проводится с помощью тестирования на уровне высших учебных заведений, и основных (научно-творческих результатов и достижений на национальном уровне.
Молодым людям, создавшим кино - или сценические произведения на основе жизни и творчества поэтов и писателей, проводившим научные исследования жизни и творчества писателей, предоставляется возможность участвовать без тестирования по рекомендации ректора.
Победители конкурса награждаются специальным дипломом, статуэткой Министерства высшего образования, науки и инноваций и денежными премиями в размере