ISFT instituti 2025–2026 o‘quv yilida Turkiyaning Istanbul Aydin universiteti bilan hamkorlikda talabalar mobility exchange dasturini muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Ushbu dastur doirasida ISFT magistrantlari Zebo Qadamboyeva va Munisa Asraeva bir semestr davomida xalqaro akademik almashinuvda qatnashib, zamonaviy ta’lim texnologiyalari asosida global akademik muhitda ta’lim olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Mazkur tashabbus ISFT institutining xalqaro hamkorlikni kengaytirish va talabalar uchun sifatli ta’lim imkoniyatlarini yaratish borasidagi strategik maqsadlariga mos keladi.
Dastur tanishtiruv haftaligi bilan boshlanib, talabalar universitetning akademik tizimi, infratuzilmasi va raqamli platformalari bilan tanishtirildi. Magistratura darajasidagi darslar 2025 yil oktyabr oyida boshlanib, taxminan 16 hafta davom etdi. Talabalar YUBIS raqamli platformasi orqali o‘quv jadvali, fanlar va akademik jarayonlarni samarali boshqardilar. Almashinuv dasturida 60 dan ortiq xalqaro talabalar va 10 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etib, madaniyatlararo hamkorlik va bilim almashinuvi uchun keng imkoniyat yaratildi. 18 oktyabr kuni o‘tkazilgan International Cuisine Day — Xalqaro milliy taomlar kunida talabalar o‘z milliy madaniyatlari va an’analarini namoyish etdilar. O‘zbekistonlik talabalar ham faol qatnashib, milliy qadriyatlarni targ‘ib qildilar va madaniyatlararo muloqotni mustahkamlashga hissa qo‘shdilar.
Mazkur ‘mobility exchange’ dasturi BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari — SDG 4: Sifatli ta’lim, SDG 10: Tengsizliklarni kamaytirish va SDG 17: Maqsadlar yo‘lida hamkorlikni qo‘llab-quvvatlaydi. ISFT instituti xalqaro hamkorlikni rivojlantirish orqali talabalar uchun inklyuziv, sifatli va global ta’lim imkoniyatlarini kengaytirishni davom ettiradi.

Институт ISFT укрепляет международное академическое сотрудничество через программу студенческого обмена
В 2025–2026 учебном году институт ISFT успешно реализовал программу студенческого академического обмена совместно с университетом Istanbul Aydin, Турция. В рамках программы магистранты ISFT Зебо Кадамбоева и Муниса Асраева приняли участие в международном академическом обмене продолжительностью один семестр, получив возможность обучаться в глобальной образовательной среде с использованием современных образовательных технологий. Данная инициатива отражает стратегическую приверженность ISFT развитию международного сотрудничества и повышению качества образования.
Программа началась с ознакомительной недели, в ходе которой студенты были интегрированы в академическую систему университета и ознакомлены с цифровыми образовательными платформами. Магистерские занятия начались в октябре 2025 года и продолжались около 16 недель. Студенты управляли учебным процессом через цифровую платформу YUBIS. В программе приняли участие более 60 международных студентов из более чем 10 стран, что способствовало развитию межкультурного взаимодействия и академического сотрудничества. 18 октября был организован Международный день национальной кухни, в рамках которого студенты представили свои культурные традиции. Узбекские студенты также активно участвовали, способствуя укреплению межкультурного диалога.