ISFT instituti va Malayziyadagi Universiti Putra Malaysia (UPM) o‘rtasidagi mobility exchange dasturi doirasida ISFT talabalari Toxirova Robiya va Avazov Alisher 2025-yil kuzgi semestrdan boshlab International Business Administration yo‘nalishida xalqaro ta’lim tajribasini boshladilar.
UPMdagi ta’lim jarayonida talabalar zamonaviy ta’lim tizimi asosida olib boriladigan amaliy mashg‘ulotlar, jamoaviy loyihalar va global biznesga yo‘naltirilgan fanlarda faol ishtirok etdilar. Bir semestr davomida o‘qish ularning akademik bilimlari, mustaqil fikrlashi, muloqot va jamoada ishlash ko‘nikmalarini mustahkamladi.
Darslardan tashqari, dastur turli mamlakatlardan kelgan talabalar bilan muloqot qilish orqali madaniyatlararo tushunishni rivojlantirdi. Malayziya madaniyati, urf-odatlari va universitet hayoti bilan yaqindan tanishish talabalarning global dunyoqarashini kengaytirdi.
Kelgusida ISFT instituti UPM bilan hamkorlikda talabalar almashinuvi dasturlarini kengaytirish va xalqaro akademik hamkorlikni yanada rivojlantirishni rejalashtirmoqda.
Mazkur mobility tashabbusi SDG 4: Sifatli ta’lim, SDG 10: Tengsizliklarni kamaytirish va SDG 17: Maqsadlar yo‘lida hamkorlik doirasida inklyuziv xalqaro ta’lim va samarali akademik hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shadi.

Расширение Глобального Образовательного опыта через Программы Академической Мобильности Студентов
В рамках программы академической мобильности между ISFT Institute и Universiti Putra Malaysia (UPM) студенты ISFT — Тохирова Робия и Авазов Алишер — начали своё международное обучение в осеннем семестре 2025 года по направлению International Business Administration.
В период обучения в UPM студенты принимали участие в образовательном процессе, основанном на современной системе обучения с акцентом на практические занятия, командные проекты и глобальные бизнес-подходы. Один полный семестр обучения за рубежом способствовал развитию академических знаний, самостоятельного мышления, коммуникативных навыков и умения работать в команде.
Помимо учебной деятельности, программа способствовала развитию межкультурного взаимодействия. Общение со студентами из разных стран и знакомство с культурой Малайзии, её традициями и университетской средой значительно расширили международный кругозор участников.
В дальнейшем ISFT Institute планирует расширять программы студенческой мобильности и укреплять международное академическое сотрудничество с UPM.
Данная инициатива отражает вклад ISFT в достижение Цели устойчивого развития ООН — SDG 4: Качественное образование, SDG 10: Сокращение неравенства и SDG 17: Партнёрство в интересах устойчивого развития, способствуя развитию инклюзивного международного образования и эффективного академического взаимодействия.