ISFT professor-o‘qituvchilarning BRMni ta’lim jarayoniga integratsiya qilish salohiyatini rivojlantirmoqda
2026-yil 19-fevral kuni ISFT Strategik bo‘limi tomonidan Filologiya va tillarni o‘qitish kafedrasi ustozlari uchun Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) mavzusida seminar-trening tashkil etildi. Tadbir professor-o‘qituvchilarning BRM bo‘yicha xabardorligini oshirish va ularni ta’lim jarayoniga integratsiya qilishga qaratildi.
Seminarda kafedra mudiri boshchiligida 21 nafar ustoz ishtirok etdi. Uchrashuv davomida BMT tomonidan ishlab chiqilgan Barqaror Rivojlanish Maqsadlari hamda ISFTning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi. Ta’lim nafaqat bilim berish, balki mas’uliyatli va barqaror fikrlovchi avlodni shakllantirish ekani ta’kidlandi. Gender tengligi, mehnat bozoriga mos ko‘nikmalarni rivojlantirish, mas’uliyatli iste’mol madaniyatini shakllantirish va umrbod ta’lim tamoyillarini darslarga integratsiya qilish masalalari muhokama qilindi. Kafedraning kam ta’minlangan bolalarga bepul ingliz tili darslarini o‘tish bo‘yicha volontyorlik tashabbusi ijtimoiy integratsiya va imkoniyatlardan teng foydalanishga qo‘shilgan muhim hissa sifatida e’tirof etildi.
Mazkur tashabbus BRM 4 (Sifatli ta’lim), BRM 5 (Gender tengligi), BRM 8 (Munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish), BRM 12 (Mas’uliyatli iste’mol va ishlab chiqarish) hamda BRM 17 (Hamkorliklar) maqsadlariga bevosita hissa qo‘shadi. ISFT barqaror rivojlanish tamoyillarini oliy ta’lim jarayoniga integratsiya qilishga sodiqligini tasdiqlaydi.

ISFT развивает потенциал преподавателей по интеграции ЦУР в образовательный процесс
19 февраля 2026 года Стратегический департамент ISFT провёл семинар-тренинг для кафедры филологии и преподавания языков, посвящённый Целям устойчивого развития ООН. Мероприятие было направлено на повышение осведомлённости преподавателей и интеграцию принципов устойчивого развития в образовательный процесс.
Во встрече приняли участие 21 преподаватель во главе с заведующим кафедрой. Были рассмотрены глобальная повестка ООН и приоритетные направления ISFT. Подчёркивалось, что образование формирует не только профессиональные знания, но и социальную ответственность. Обсуждались вопросы гендерного равенства, развития навыков, способствующих трудоустройству, формирования культуры ответственного потребления и внедрения принципов устойчивости в содержание дисциплин. Также была отмечена волонтёрская инициатива кафедры по проведению бесплатных уроков английского языка для детей из малообеспеченных семей.
Инициатива способствует реализации ЦУР 4 (Качественное образование), ЦУР 5 (Гендерное равенство), ЦУР 8 (Достойная работа и экономический рост), ЦУР 12 (Ответственное потребление и производство) и ЦУР 17 (Партнёрство в интересах устойчивого развития). ISFT подтверждает свою приверженность интеграции глобальных целей устойчивого развития в академическую деятельность и укреплению общественного воздействия университета.