Ўзбекистон банк сохаси ҳодимлари Президентимиз Ш. Мирзиёев қарорига асосан АCCА дсатури бўйича ўқишлари мажбурий қилиб бириктирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017-йил 12-сентабрдаги ПП-3270 сонли "Республика банк тизимини янада ривожлантириш ва барқарорлигини ошириш тўғрисида" ги қарорига мувофиқ банк соҳаси ходимлари халқаро бухгалтерлар тайёрлаш АCCА дастурида мажбурий тарзда ўқитиладилар. Қарорга асосан, АCCА 2018-йил бошидан банкларнинг йиллик чора тадбирлари қаторига киритилди.Шу билан бир қаторда юқоридаги комплекс Ўзбекистонни 2017-2021-йилларда 5 асосий ёъналишда ривожлантириш тоғрисидаги Ҳаракатлар Стратегиясига ҳам киритилган. Банк ходимларини CФА ва АCCА халқаро сертификатлари учун ўқитишга Ўзбекистон Республикаси Марказий Банки, Ўзбекистон банклар ассоциацияси, тижорий банклар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Таълим Вазирлиги масъул этиб тайинланган (Илова Но1, 45-банд).
Юқорида қайд этилганлардан шуни хулоса қилса бўладики, банк ходимлари АCCА халқаро стандартлари асосида таълим олишлари кераклиги қонун томонидан мажбурий этиб қўйилди.

In accordance with the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 12, 2017 No. PP-3270 "On further development and stability of the banking system of the Republic", employees of the banking sector are compulsorily trained in the ACCA program for training international accountants. According to the decision, ACCA was included in the annual measures of banks from the beginning of 2018. In addition, the above complex was included in the Action Strategy for the development of Uzbekistan in 5 main directions in 2017-2021. The Central Bank of the Republic of Uzbekistan, the Association of Banks of Uzbekistan, commercial banks and the Ministry of Education of the Republic of Uzbekistan are responsible for training bank employees for CFA and ACCA international certificates (Appendix No. 1, paragraph 45).
It can be concluded from the above that it is mandatory by law that bank employees should receive training based on ACCA international standards.