2026-yil 23-fevral kuni ISFT Institutining Filologiya va tillarni o‘qitish kafedrasi tomonidan ingliz tili grammatikasini Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan integratsiyalashgan holda ochiq dars tashkil etildi. Mashg‘ulot Toshkent shahridagi asosiy binoda Shalola Rahmonova tomonidan olib borildi hamda barqaror ta’lim amaliyotlariga qiziqqan barcha professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun ochiq bo‘ldi.
Darsda ko‘plab talabalar ishtirok etdi va interaktiv, muammoli vaziyatlarga asoslangan metodlar qo‘llanildi. Mashg‘ulot davomida 30 dan ortiq grammatik misollar ekologiya, sifatli ta’lim, tenglik, toza suv va qayta tiklanuvchi energiya kabi global masalalar bilan bog‘liq holda tahlil qilindi. Talabalar 5 ta kichik guruhda ishlash orqali Present Simple va Present Continuous zamonlarini SDG mavzulari bilan uyg‘unlashtirdilar. Dars yakunida ishtirokchilarning kamida 80 foizi kundalik hayotida plastikdan foydalanishni kamaytirish va qayta foydalaniladigan vositalardan foydalanish niyatini bildirdi. Mazkur tashabbus grammatik bilimlarni mustahkamlash bilan birga, tanqidiy fikrlash, muloqot ko‘nikmalari va ijtimoiy mas’uliyatni rivojlantirishga xizmat qildi.
Mazkur faoliyat SDG 4 (Sifatli ta’lim), SDG 12 (Mas’uliyatli iste’mol va ishlab chiqarish) hamda SDG 13 (Iqlim bo‘yicha harakat) maqsadlariga bevosita hissa qo‘shadi. Global ustuvor yo‘nalishlarni ta’lim jarayoniga integratsiya qilish va ochiqlik tamoyilini ta’minlash orqali ISFT Instituti o‘zining ijtimoiy ta’sirini yana bir bor tasdiqladi.

ISFT продвигает устойчивое развитие через открытую образовательную практику
23 февраля 2026 года кафедра филологии и преподавания языков университета ISFT провела открытое занятие, интегрирующее английскую грамматику с Целями устойчивого развития (ЦУР) Организации Объединённых Наций. Занятие состоялось в главном корпусе в Ташкенте под руководством Шалолы Рахмоновой и было открыто для всех преподавателей и студентов, заинтересованных в практиках устойчивого образования.
Урок увлёк многих студентов и был посвящён интерактивным методам проблемно-ориентированного обучения. Было проанализировано более 30 грамматических примеров в контексте глобальных проблем, таких как защита окружающей среды, качественное образование, равенство, чистая вода и возобновляемая энергия. Студенты приняли участие в пяти дискуссиях в малых группах, связывая структуры Present Simple и Present Continuous с реальными жизненными ситуациями, связанными с ЦУР. После занятия не менее 80% участников заявили о своём намерении сократить потребление пластика и использовать многоразовые альтернативы в повседневной жизни. Эта инициатива укрепила грамматическую компетентность, одновременно развивая критическое мышление, коммуникативные навыки и социальную ответственность.
Данное мероприятие напрямую поддерживает ЦУР 4 (Качественное образование), ЦУР 12 (Ответственное потребление и производство) и ЦУР 13 (Борьба с изменением климата). Интегрируя глобальные приоритеты в образовательный процесс и обеспечивая принцип открытости, ISFT подтверждает свою приверженность Повестке-2030 и укреплению своего институционального общественного воздействия.