2025-yil aprel oyida Buxoro davlat universitetida "Siyosiy fanlarning dolzarb muammolari" mavzusiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Mazkur anjumanda mamlakatimizning yetakchi oliy ta’lim muassasalari qatori International School of Finance Technology and Science (ISFT) instituti ham faol ishtirok etdi.
ISFT institutining iqtidorli talabalari o‘zlarining ilmiy izlanishlari natijasi bo‘lgan dolzarb maqolalar bilan konferensiyada munosib qatnashib, ilmiy jamoatchilik e’tiborini qozondi. Quyida ushbu konferensiyada maqolalari bilan ishtirok etgan talabalar ro‘yxatini taqdim etamiz:
1. Aliyeva Ozoda – “Makiavelli va Makiavelizm”
2. Sadiyev Navro‘z – “Madaniyatlar globallashuvi jarayonida milliy oʻzlikni anglashdagi muammolar”
3. Ibrohimov Sharifjon – “Globalizm jarayonida Oʻzbekistonning tashqi siyosiy faoliyati”
4. Baxtiyorov Mansurbek – “Jahon siyosatida yumshoq kuchning tutgan oʻrni va ahamiyati”
5. Javliyeva Shodiyona – “Manfaatlar toʻqnashuvi jarayonida davlatlarning siyosiy pozitsiyalari”
Talabalar tomonidan taqdim etilgan ilmiy ishlarda zamonaviy siyosiy jarayonlarga chuqur tahliliy yondashuv, milliy va global muammolarni kompleks ko‘rib chiqish va mustaqil fikr yuritish ko‘nikmalari yaqqol namoyon bo‘ldi. ISFT instituti bu kabi tashabbuslarni har doim qo‘llab-quvvatlab kelmoqda va yosh tadqiqotchilarni rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Konferensiyadagi faol ishtiroklari va yuksak natijalari munosabati bilan ISFT instituti rahbariyati tomonidan mazkur talabalar pul mukofoti va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi. Bu mukofotlar nafaqat ularning mehnati va izlanuvchanligini e’tirof etish, balki boshqa talabalar uchun ham o‘rnak bo‘ladigan rag‘bat sifatida xizmat qiladi.
ISFT instituti yoshlar ilmiy salohiyatini rivojlantirish, ularni milliy va xalqaro miqyosdagi ilmiy maydonlarda faol ishtirok etishga yo‘naltirish yo‘lida o‘z sa’y-harakatlarini izchil davom ettirmoqda.

In April 2025, a scientific and practical conference on "Current Problems of Political Science" was held at Bukhara State University. Along with leading higher educational institutions of our country, the International School of Finance Technology and Science (ISFT) Institute also actively participated in this conference.
Talented students of the ISFT Institute participated in the conference with relevant articles that were the results of their scientific research and gained the attention of the scientific community. Below is a list of students who participated in this conference with their articles:
Aliyeva Ozoda – “Machiavelli and Machiavellianism”
Sadiyev Navruz – “Problems in the perception of national identity in the process of globalization of cultures”
Ibrohimov Sharifjon – “Foreign policy activities of Uzbekistan in the process of globalization”
Bakhtiyarov Mansurbek – “The role and significance of soft power in world politics”
Javliyeva Shodiyona – “Political positions of states in the process of conflict of interests”
The scientific works presented by the students clearly demonstrated a deep analytical approach to modern political processes, a comprehensive consideration of national and global problems, and independent thinking skills. ISFT Institute has always supported such initiatives and pays special attention to encouraging young researchers.
In connection with their active participation in the conference and high results, the leadership of the ISFT Institute awarded these students with cash prizes and souvenirs. These awards serve not only as a recognition of their hard work and diligence, but also as an example for other students to follow.
The ISFT Institute consistently continues its efforts to develop the scientific potential of young people and direct them to active participation in national and international scientific arenas.