2026-yil 25-aprel kuni ISFT instituti, Toshkentdagi Bucheon universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti hamda Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti (MDIS) hamkorligida Toshkent shahridagi Founders Hub maydonida Universitetlararo xakaton tashkil etildi. Tadbir BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi (UNDP Uzbekistan), Founders Hub va AI Station bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Xakatonda 15 nafar talaba, 4 ta jamoaga bo‘lingan holda ishtirok etdi. Bir kunlik intensiv jarayonda talabalar moliyaviy texnologiyalar (FinTech) va elektron tijorat (E-commerce) sohalariga oid real muammolar ustida ishlab, innovatsion yechimlar ishlab chiqdi va yakunda o‘z loyihalarini ekspertlar hay’atiga taqdim etdi. Hay’at tarkibida Aziza Satybaldyeva, Axror-Murod Zikrillo va Umed Rakhimov ishtirok etdi.
Mazkur tashabbus SDG 4 (Sifatli ta’lim), SDG 8 (Munosib ish o‘rinlari va iqtisodiy o‘sish) hamda SDG 17 (Hamkorlik orqali rivojlanish) maqsadlariga xizmat qiladi. ISFT amaliy bilimlarni rivojlantirish va ta’lim hamda sanoat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga sodiq qoladi.

On April 25, 2026, ISFT Institute, in collaboration with Bucheon University in Tashkent, Tashkent State University of Economics, and the Management Development Institute of Singapore in Tashkent (MDIS), organized an Inter-University Hackathon at Founders Hub, Tashkent. The event was held in partnership with UNDP Uzbekistan, as well as Founders Hub and AI Station, creating a collaborative platform for experiential learning and industry engagement.
The hackathon brought together 15 students working in 4 interdisciplinary teams. Over the course of one intensive day, participants addressed real-world challenges in FinTech and E-commerce, developing innovative solutions and presenting their projects to an expert jury. The panel included Aziza Satybaldyeva, Axror-Murod Zikrillo, and Umed Rakhimov. Students received professional feedback, strengthening their competencies in teamwork, entrepreneurial thinking, and presentation skills.
This initiative directly contributes to SDG 4 (Quality Education) by promoting practice-oriented and inclusive learning, SDG 8 (Decent Work and Economic Growth) through the development of employability and entrepreneurial skills, and SDG 17 (Partnerships for the Goals) by fostering inter-institutional and industry collaboration. ISFT remains committed to bridging the gap between academia and industry by creating impactful learning environments that prepare students for real-world challenges.